Elektrisch Mobiel

28 november 2025

Pseudo-eindheffing op zakelijke brandstofauto's (wat betekent dat voor jou)?

De Tweede Kamer heeft ingestemd met maatregelen die direct effect hebben op zakelijke autorijders en werkgevers. De hoofdlijnen:

  • Vanaf 2027 komt er een extra belasting voor zakelijke benzine- en dieselauto’s.
  • De lagere bijtelling voor volledig elektrische auto’s loopt langer door.
  • De youngtimer-regels worden strenger.
  • De tijdelijke accijnskorting op brandstof wordt deels teruggedraaid.

Wij leggen alles stap voor stap aan je uit!

Extra heffing op zakelijke brandstofauto’s (per 1 januari 2027)

Wat is het? Een extra werkgeversheffing bovenop de gewone bijtelling van de werknemer. Vanaf 2027 geldt: nieuwe brandstofauto van de zaak = extra heffing bovenop de bijtelling (deze betaalt de werkgever).

Tarief: 

  • 12% van de catalogusprijs per jaar
  • Een auto van € 50.000 betekent dus € 6.000 per jaar extra.
  • Uitzondering: nulemissie (elektrisch voertuig/waterstof) valt buiten deze heffing.

Kort gezegd: kies je (als werkgever) voor een nieuwe brandstofauto, dan betaal je straks extra. Kies je voor volledig elektrisch, dan geldt die extra heffing niet.

Bijtelling voor elektrische voertuigen

De Kamer verlengt de lagere bijtelling voor nulemissie-auto’s in stappen. Handig om te weten als je in 2026/2027 registreert:

  • 2026: 18% bijtelling tot € 30.000 (daarboven 22%).
  • 2027: 20% bijtelling tot € 30.000 (daarboven 22%).
  • Vanaf 2028: 22% over de volledige cataloguswaarde.

Kort gezegd: in 2026–2027 blijft er nog voordeel op EV (elektrisch voertuig)-bijtelling bestaan.

Youngtimer-regeling versoberd

Een youngtimer is een zakelijke auto van 15 jaar of ouder. De bijtelling wordt berekend over de huidige waarde van de auto, niet over de oude nieuwprijs. Om de EV-korting te dekken wordt de youngtimer-regeling aangescherpt:

  • Voortaan wordt de bijtelling berekend als 35% van wat de auto nú waard is (voorheen: 22% van de oude nieuwprijs).
  • De leeftijdsgrens schuift op: per 1 januari 2026 van 15 naar 16 jaar. Vanaf 2027 naar 25 jaar.

Gevolg: youngtimers worden fiscaal minder aantrekkelijk en later “youngtimer”.

Accijnskorting deels teruggedraaid

De Tweede Kamer stemde ook in met het deels terugdraaien van de accijnskorting op brandstoffen. Het aangenomen voorstel verlaagt de bestaande korting met een kwart, waarmee € 448 miljoen wordt vrijgemaakt voor het openbaar vervoer. 

Wat betekent dat voor jou? In de praktijk kan de pompprijs per liter iets oplopen; het exacte effect hangt af van brandstofsoort, marktprijzen en de nog te publiceren tarieventabellen. Doel van de wijziging is het structureel versterken van het OV, terwijl de automobilist rekening houdt met iets hogere variabele kosten bij tanken.

Vragen of persoonlijk advies?

Het Belastingplan gaat op 15 en 16 december naar de Eerste Kamer. Na instemming worden de wijzigingen definitief. Vragen? Onze specialisten staan klaar om jouw situatie door te rekenen. Neem gerust contact op, dan kijken we samen wat in 2025/2026 voor jou het slimst is.

Verkoopadviseur_1